משלוח מהיר עד הבית חינם בכל הזמנה מעל 299₪

שמירת הריון

שמירת הריון נקבעת כאשר ישנו מצב רפואי אשר עלול לסכן את האם או העובר. כדי לשמר את ההריון ולדחות למעשה את מועד הלידה הצפוי ככל האפשר, נדרשת האם לשכב במנוחה במיטה, או להוריד מעצמה לפחות פעולות אשר דורשות מאמץ פיסי מסוים. תקופה זו אינה פשוטה לאם, במיוחד מבחינה כלכלית ורגשית, ולכן מצבים של שמירת הריון נקבעים רק לאחר מחשבה רבה וניתוח עלות התועלת אשר עלול לנבוע ממצב זה.

 

מתי תקבע שמירת הריון

בדרך כלל הריון אינו נחשב למצב רפואי אשר מחייב עצירה של החיים הפעילים כפי שהאם הכירה אותם, או כמצב של מחלה. עם זאת, במקרים מסוימים, כאשר נשקפת לאם או לעובר סכנה מהמשך הפעילות, ההמלצה תהיה לשמירת הריון, כדי לדחות את תאריך הלידה עד למועד מתאים ומאוחר יותר, קרוב ככל האפשר להבשלתו המיטבית של העובר. שמירת הריון דורשת מהאישה להפסיק את עבודתה או פעילותה היום יומית, לפחות למשך 30 יום. הקביעה לשמירת הריון מתרחשת בדרך כלל רק במצבים מאד מסוימים ונקבעת במשורה, עקב הגבלתה הממשית לאישה ולסיכון בירידה ברמת חייה.

 

שמירת הריון תיקבע כאשר ישנה בעיה מיילדותית כלשהי, אשר מעמידה את האישה בסיכון ללידה מוקדמת. מצבים אלה עלולים לכלול שיליית פתח, צירים מוקדמים, התקצרות צוואר הרחם או אי ספיקתו, ולחץ דם גבוה. כמו כן, קיימים סיטואציות נוספות אשר עלולות לסכן את האם, בעיקר בעת מאמץ גופני חריג, כמו למשל בעיות לבביות או הפרעות קצב אשר התעוררו עקב ההריון, בעיות בשלד ובגב, כמו פריצת דיסק או תנאי תעסוקה אשר עלולים לסכן את העובר כמו למשל עבודה בבדיקות המערבות קרינה. שמירת ההריון תיקבע למשך זמן מסוים, כמו למשל הדרישה להימנע מחשיפה לקרינה בעיקר בשליש הראשון של ההריון או מניעת מאמץ פיסי בשליש האחרון של ההריון.

 

מה משמעותה של שמירת הריון?

לא תמיד משמעותה של שמירת הריון היא שכיבה במיטה באופן מלא. יש דרגות חומרה או סיכונים שונים להריון הנוכחי כך שעל פי סוג הסיכון ייקבעו האיסורים או ההגבלות הנדרשות. לפעמים תיקבע שמירת ההריון כתקופה אותה תידרש האם לעשות בבית החולים, בעיקר כאשר יש צורך בעירויים או מתן תרופות ייחודיות ומעקב רפואי צמוד, ולפעמים תוכל האם לשכב בבית ולשמור על הוראות ספציפיות והימנעות מעשיית פעולות שונות.

 

מעבר ליתרונות הרפואיות הקיימות בשמירת הריון, יהיו לכך השפעות קריטיות ורבות משקל על שאר תחומי החיים, הן של האם והן של המשפחה כולה, מבחינה רגשית, חברתית וכלכלית. האם, אשר עלולה להרגיש מבודדת וחסרת עצמאות במהלך שמירת הריון, עלולה להיכנס לדיכאונות או ללא יכולת לתפקד ולסייע לילדים הנוספים הקיימים בבית. מנגד, עלולות נשים להרגיש כי ההריון אשר הינו בסיכון או הריון אשר הינו יקר ערך עבורן (לאחר טיפולי פוריות למשל) לא זוכה ליחס דומה. לכן, כל מעקב הריון ובמיוחד דרישה לשמירת הריון כאשר מתגלית בעיה או סיכון מסוים, חייב להיעשות בתשומת הלב הראויה ותוך שקילת כל ההשלכות וההשפעות הפוטנציאליות האפשריות.

 

שמירת הריון מנקודת מבט כלכלית

כאשר אישה יוצאת לשמירת הריון, היא חייבת לדעת שהיא מוגנת מבחינה תעסוקתית כך שתימנע אפליה בעבודה, והיא תוכל לקבל את כל הזכויות המגיעות לה. תנאי זה הינו תנאי מוקדם להשגת שוויון הזדמנויות אמיתי בין גברים לנשים ויחס שווה לנשים בעבודה, כמו גם מתן אפשרות לעובדים לתכנן ולגדל משפחות בתנאי ביטחון. עבור נשים עובדות, הריון וחופשת לידה כמו גם תקופות של שמירת הריון עלולים להיות תקופות פגיעות, ולכן הן מוגנות מבחינה מדינית על פי חוקי הביטוח הלאומי.

 

גמלת הביטוח הלאומי, אשר ניתנת במצבים המחייבים זאת, מבטיחה הכנסה סדירה וקבועה לעובדת הנעדרת. תנאי הביטוח הלאומי מחייבים שהעובדת אשר יצאה לשמירת הריון היא תושבת ישראל שאכן שילמה דמי ביטוח לאומי למשך שישה חודשים לפחות. כמו כן, תידרשי לצרף לבקשה את כל אותם מסמכים המאשרים את הדרישה לשמירת הריון ואת הסיבה לחוסר יכולתך לעבוד בעבודה ובתפקיד אשר מילאת טרם ההריון. לפעמים, מסתמך ביטוח לאומי על חוות דעת נוספות של גניקולוגים או רופאים מטעמו. כמו כן, גימלת שמירת הריון תינתן כאשר אין לך הכנסות נוספות בגין מצב זה, כמו למשל ניצול ימי מחלה שמגיעים לך מהמעביד או הכנסה ממקור אחר.

 

מה אפשר לעשות במהלך שמירת הריון?

אז כבר קיבלת את הדין ואת מחויבת לשכב בביתך למשך שמירת הריון. לאחר הפעולות הבירוקרטיות הרבות הנדרשות לשם קבלת התשלום מביטוח לאומי, כדאי לתכנן את גורמי הסיוע אשר יהיו לך לעזר בתקופה זו, ופעולות שונות אשר כן תוכלי לבצע ובמקרה הצורך יסיחו את דעתך מהשיעמום והרוגז אשר את עלולה לחוות. כדאי לעדכן את הסביבה שאת נמצאת בשמירת הריון, כך שתוכלי לגייס את אותם אנשים אשר יוכלו לסייע במצב החדש עם מטלות הבית והטיפול בילדים הנוספים, אם ישנם. בדרך כלל מרבית הנשים מוצאות כי בסביבת המשפחה והחברים אפשר יהיה למצוא את אותם כוחות עזר, ואף לצאת ימצאו דרך לצאת מחוזקות מתהליכים אלה.

 

כמו כן, אפשר לבצע תחביבים שונים ולהעמיק את הידע הקיים בנושאי העבודה או בכל נושא אחר המעניין אותך. כך למשל, תוכלי לקרוא ספרים רבים, לראות סרטים וסדרות שעוד לא הספקת ולשמור על קשרים חברתיים. עם זאת, מצב זה עלול להיות מאיים וארוך מהצפוי, כך שכדאי לאמץ טכניקות הרפיה ורגיעה שונות כמו מדיטציה ודמיון מודרך, ולהיעזר לפעמים בעזרה מקצועית ובכל סוגי הטיפול שאתן מאמינות בהם, מהתחום הקונבנציונלי ומתחומי הרפואה האלטרנטיבית. בכל מקרה כדאי לקחת בחשבון שמצב זה אינו קבוע, אלא הוא זמני ועובר, ומעל הכל הוא יאפשר לך לשמור את ההריון הנמצא כרגע בסיכון, עד לנקודה הטובה ביותר, ולחזור לביתך לאחר הלידה עם ידיים מלאות.

 

רוצים מידע נוסף?

יש לכם שאלה? רוצים לדעת מידע נוסף? יש דברים שלא קיבלתם להם מענה כאן באתר? השאירו פרטים כאן למטה, נציג שלנו יחזור אליכם וישמח לעזור ולתת מידע נוסף.